Menu
Motywacja i marzenia

8 rzeczy, które powinieneś zacząć sobie mówić

Ludzie pytają, co zrobić, by mieć dobre życie. Jak osiągnąć sukces, spać na pieniądzach, chodzić rano w satynowej piżamie i zajadać się pancakesami – bo naleśniki są zbyt polskie i zwyczajne – na śniadanie. Zastanawiają się i kupują grube poradniki, w których ma być wskazówka, jak spełniać marzenia, wieść idealne życie czy mieć partnera, który jest lepszy niż książę z bajki.
A wystarczy po prostu sobie coś powiedzieć!

W przeciwieństwie do tych wszystkich autorów poradników, zapewniam, że ten wpis nie odmieni twojego życia. Że być może słyszałeś już te wszystkie zdania i dobrze je znasz. Albo że uważasz, że to kompletna bzdura.

I masz do tego święte prawo.

Niestety, muszę się zgodzić ze wszystkimi psychologami i różnymi blogerkami rozwojowymi – wszystko siedzi w twojej głowie. To od ciebie tak naprawdę zależy, jakie będzie twoje życie – nieważne, czy jesteś w gorszej czy lepszej sytuacji na starcie.

Wiele osób pyta mnie, czy mam jakieś motto, które powtarzam. Coś, co sprawia, że dostaję natychmiastowego kopniaka w tyłek, kiedy coś idzie nie tak, albo najzwyczajniej w świecie nic mi się nie chce. Odpowiedź jest rozczarowująca: nie mam. Ale mam za to kilka zdań, które sobie powtarzam dość często – czasami codziennie.
I które, według mnie, powinien powtarzać sobie każdy.

#1: RUSZ DUPĘ!

To najważniejszy tekst w moim życiu. Żadne długie na pięćdziesiąt stron motywacyjne teksty, żadne romantyczne inspiracje, żadne skomplikowane teorie, dlaczego opłaca mi się ruszyć tyłek nie działają tak dobrze, jak to proste zdanie. Musisz powiedzieć do siebie prosto i wyraźnie: tylko rusz dupę.
otywacja motywacyjne obrazki zdjęcia inspiracje cytaty jak spełniać marzenia dążyc do celu ptak mewa morze wakacje lato woda
Tyle starczy, by coś zaczęło się dziać. To warunek, który musisz spełnić, żeby twoje życie było genialne. Od tego się zaczyna. Czy gwiazdy rocka miałyby teraz groupies, dom z basenem i dużo kasy, gdyby nic nie robiły? Nie. Łatwo jest siedzieć w domu i jęczeć, że to wszystko przez świat i los. Ale jeśli naprawdę chcesz, to ci się uda. Nawet jeśli – odwołuję się do jakiegoś komentarza, który kiedyś dostałam – masz gorzej, ze względu na sytuację finansową czy rodzinną. Oczywiście, że ten z kasą ma łatwiej. Że ten ze znajomościami będzie miał to szybciej. Ale da się, jest tyle dowodów na świecie, że się da! Naprawdę! Człowiek potrafi wszystko.
Nie chce ci się? Rusz dupę i nie wymyślaj. Samo się nie zrobi.

#2: JAK NIE TY, TO KTO?

Interpretuję ten tekst na własny sposób. Jeśli ja nie pójdę do redakcji i nie postaram się o praktyki, to nikt mi ich nie załatwi. Jeżeli ktoś nie pójdzie do pracy, to nie dostanie pieniędzy. Jeśli nie zaczniesz ćwiczyć pisania, to nie zostaniesz pisarzem. Jeśli nie będziesz się trzymać diety, to nigdy nie schudniesz. Ludzie, chyba sami widzicie, że to prostsze, niż wzór na deltę.  Dlaczego więc wszyscy mają z tym taki problem? “Ale ja nie mogę znaleźć motywacji” – żalą się dziewczyny na forum. Siedząc na kanapie na pewno jej nie znajdziesz. Nie chowa się pod krzesłem, nie śpi za komputerem, nie ukryła się w paczce chipsów. Jest gdzieś w świecie. Jeśli ty jej nie znajdziesz to… no właśnie, to kto?

#3: NIE NAZYWASZ SIĘ MARYSIA – WIĘC CZEMU SIĘ DO NIEJ PORÓWNUJESZ?

Próbujemy zawsze mierzyć swoje sukcesy miarą innych. Tak jak pisałam w pierwszym punkcie – każdy ma inną sytuację i jednemu coś przyjdzie łatwiej, a drugiemu trudniej. Dlaczego porównujesz się do kogoś, kim nie jesteś? Czy jeśli za pięć lat nie będę prowadzić głównego wydania Wiadomości to znaczy, że zawiodłam? (Dla niezorientowanych – w wieku ok. 25 lat Lis dostał taką robotę). Nie. To znaczy, że ja mam swoje tempo. O ile się staram i o ile wychodzi, to nieważne, jak szybko. W końcu dopnę celu.

#4: ZŁY DZIEŃ TO NIE ZŁE ŻYCIE!

otywacja motywacyjne obrazki zdjęcia inspiracje cytaty jak spełniać marzenia dążyc do celu kamienie woda jezioro
Każdy z nas ma dzień, kiedy nie wychodzi. Ba, niektórzy mają cały taki okres: coś się wali, nie układa, w portfelu pusto, w brzuchu burczy. Tak już bywa. Czasami dotyka cię kryzys w związku. Czy to znaczy, że cała twoja miłość stracona? Nie. To po prostu kolejny zły dzień. W końcu wychodzi słońce, zawsze. Los się uśmiecha. A karma zawsze czuwa.
Mam dni, kiedy nic mi się nie chce i kiedy myślę, że żadne moje marzenie się nie spełni. Ale to tylko głupie myśli, które miną. To zły dzień, a nie złe życie. Bo wiecie, stąd przejdziemy do punktu następnego…

#5: BEZ PRACY NIE MA KOŁACZY

Słyszeliście to kiedyś? Równanie jest proste: ty pracujesz i w końcu ci się to opłaca, nawet, jeśli w trakcie to wszystko wygląda na beznadziejne i bezcelowe. Czasami własny wysiłek ci się zwróci, a czasami po prostu dostaniesz z powrotem miły prezent od losu – tak czy siak wychodzisz na wygranego. Słowem: trzeba zapierdzielać, żeby potem leżeć nad morzem i myśleć sobie: ” tak, wszystkie swoje marzenia spełniłam”.

#6: MIEJ GDZIEŚ, CO LUDZIE MÓWIĄ

otywacja motywacyjne obrazki zdjęcia inspiracje cytaty jak spełniać marzenia dążyc do celu mewy morze wakacje woda jezioro ptaki
… oczywiście, jeśli próbują cię z byle powodu zgasić albo wyśmiać. Nie mówię, żeby odrzucać czyjeś rady, bo tylko durny by tak postąpił, ale trzeba mocno je przesiać przez sito. Ludzie są wredni. Często nie rozumieją, że komuś może się chcieć wystąpić przed szereg. Zrobić więcej. Wtedy rzucają kłody pod nogi i zamieniają się w podłe żmije. Rozwiązanie?

Ignoruj ich tak, jak swoje wiadomości spamowe na mailu.

#7: DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY

Jeśli całe życie będziesz się bać zrobić krok, to zawsze będziesz stał w miejscu – to logiczne. Tak już jest, że najbardziej opłacalne decyzje – i te najbardziej rewolucyjne – są najstraszniejsze. Czasami wymagają poświęceń. Czasami rzucenia się w przepaść bez żadnej gwarancji, że przeżyjesz i nie połamiesz sobie wszystkich kończyn. Stoisz na skraju i masz do wyboru – bezpieczny ląd albo cudowne życie.
Wyciągniesz rękę czy się cofniesz?

#8: TO JEST TEGO WARTE

otywacja motywacyjne obrazki zdjęcia inspiracje cytaty jak spełniać marzenia dążyc do celu miasto światła noc wielkie metropolia
Jestem młoda. Jestem głupia – możliwe. Ale wiem, że skoro masz jedno życie, to fajnie, gdybyś się przez nie nie prześlizgnął, a je przeżył.
Więcej nie trzeba tu pisać.
Jak widzicie, to nie są zwalające z nóg nowości, które odmienią wasz żywot. Ba, powiedziałabym ,że bliżej tym moim zdaniom do tandetnych cytatów niż do mądrych mott i afirmacji.
Ale wiecie co? Na mnie działają.
I ucieszę się, jeśli na kogoś z Was również.
O autorce

Jestem Marta i próbuję jednocześnie spełniać marzenia, robić swoje i być dorosła, ale to ostatnie nie zawsze mi wychodzi.