Menu
Ludzie

Encyklopedia facetów: burak

– Idziesz już, czy nie? – warczy, podchodząc i patrząc na nią spod byka. – No rusz tę dupę, nie będę na ciebie czekał przez wieki!
Dziewczyna bez słowa idzie za nim. Po chwili próbuje złapać go za rękę, ale ten odpycha jej dłoń i parska ze złością. – Nie dotykaj mnie, wkurzyłem się na ciebie – mówi. Reszta ich spaceru przebiega w ciszy. Znajomi, idący razem z nimi patrzą na siebie znacząco.
– Boże, mój chłopak to burak! – myśli ona, idąc ze zwieszoną głową.
I nic, kompletnie nic z tym nie robi.

trzech mężczyzn biała koszula dla chłopaka mężczyzny faceta
http://gratisography.com


Są różne typy mężczyzn. Jedni to ciepłe kluchy, które bardzo tęsknią za dobrymi czasami w rodzinnym domku i obiadkiem od mamusi. Drudzy to babiarze, uważający stały związek za najgorsze możliwe więzienie na świecie. Jeszcze inni to materiał-na-przyjaciela, którzy nigdy nie wychodzą ze strefy przyjaźni: głównie dlatego, że nie wiedzą jak.
Typów jest mnóstwo. Ale jednym, którego szczególnie nie lubię, jest burak.

CHARAKTERYSTYKA

rozmawianie przez telefon w czasie jazdy
http://picjumbo.com
Ze smutkiem zauważam, że buraka bardzo łatwo spotkać. To najczęściej chłopak którejś z twoich koleżanek, twój znajomy, lub – nie daj Boże – twój własny facet. Zachowanie wszystkich buraków jest bardzo podobne: są wredni dla swoich kobiet, niemili, opryskliwi i kompletnie nie przeszkadza im obecność znajomych, kiedy właśnie walą jednego ze swoich nieuzasadnionych niczym fochów.
Zawsze chcą postawić na swoim i nie widzą problemu w zranieniu – najczęściej chamskimi słowami  – swojej dziewczyny, bo przecież mają prawo i wszystko, kompletnie wszystko, im się należy. Przynajmniej raz w tygodniu warczą jak opętani, bulwersując się o to, że ona nie odpisuje tak szybko, jak on chce, za długo siedzi w sklepie (chociaż weszli dwie minuty temu) albo po prostu o to, że ona jest i go irytuje. Wymagają nieustannej uwagi i podnosi im ciśnienie, kiedy kobieta ma swoje sprawy, a z drugiej strony ciągle mówią o tym, jak bardzo ona musi przestać się narzucać.
To całkiem logiczne, prawda?

SPOSÓB BYCIA

pasy samochód oznaczenie
http://picjumbo.com
Burak uwielbia chamskie odzywki, obrażanie niewybrednymi epitetami i robienie scen o byle pierdołę. Wtedy czuje się najsilniejszy, bo biedna kobietka zawsze go przeprasza i obiecuje poprawę. Tak naprawdę nie ma wyjścia – gdyby spróbowała się obrazić lub postawić na swoim, oberwała by kolejnym fochem.
W głowę.
Burak jednak nie zachowuje się jak burak tylko przy dziewczynie i tylko w stosunku do niej: jest warzywem dla każdego. Dla pani przy kasie, która według niego zbyt wolno obsługuje, dla babci w autobusie, która prosi go o ustąpienie miejsca i dla dzieci na podwórku, których piłka akurat przeleci koło jego nogi. Wtedy burakowi podnosi się ciśnienie i w bardzo niemiły sposób pokazuje całemu światu swoją chamską naturę. A wtedy jego kobieta pali się ze wstydu.
Czasami jednak burak potrafi być miły – zwłaszcza kiedy czegoś chce – i właśnie dla tych momentów ta biedna dziewczyna z nim jest. Wtedy on szarpie się na prezent, płaci za nią w restauracji i czasami obdarzy nawet uczuciowym przytulaskiem, za co ona powinna być wdzięczna do końca swoich dni.

DLACZEGO?

Na to pytanie jeszcze nikt nie odpowiedział. Bo dlaczego ta biedna dziewczyna się na to wszystko zgadza? Dlaczego zadaje się z kimś, kto źle ją traktuje gdy tylko znajdzie jakiś błahy powód?
Nie mam pojęcia. Pewnie, można sobie tłumaczyć, że zakochana, że on przecież się zmieni, że tylko żartuje, że każdy ma wady, ale kiedy widzę kolejną parkę kłócącą się na ulicy i faceta, który robi awanturę o byle co tylko po to, by się wyżyć na tej biednej kobiecie, to jej współczuję.
Bo bycie z burakiem musi być naprawdę męczące. I wcale nie smakuje tak dobrze jak barszcz ukraiński.
W 2012 roku napisałam jeszcze kilka tekstów z tej serii: 
O autorce

Jestem Marta i próbuję jednocześnie spełniać marzenia, robić swoje i być dorosła, ale to ostatnie nie zawsze mi wychodzi.