Menu
Motywacja i marzenia / Organizacja

6 rzeczy, które ludzie odnoszący sukcesy robią inaczej

“Trzeba mieć po prostu szczęście” – myślisz sobie czasami, widząc tą całą masę ludzi, która wydaje się być poza zasięgiem. Ludzi, którzy mają wielkie firmy, odnoszą sukcesy, wygrywają zawody i zdobywają to, co chcą zdobyć. Tyle, że nie prawda. Bo ci wszyscy ludzie z sukcesami różnią się tylko sześcioma rzeczami, które robią inaczej niż wszyscy.

I nie, nie chodzi mi o urodę, bogatych rodziców, kontakty czy innego tego typu rzeczy, którymi zawsze się tłumaczy czyiś sukces. Nie chodzi o farta, los, szczęście czy przypadek.

Tak naprawdę chodzi po prostu o to, jak podchodzisz do życia.

1. PODEJŚCIE DO NAUKI

Ludzie odnoszący sukcesy ciągle uczą się nowych rzeczy i ciągle mają parcie, by wiedzieć jeszcze więcej i więcej. Ludzie, którzy sukcesów nie odnoszą, mają wrażenie, że wiedzą już wszystko i nie chcą się dalej rozwijać.

Nie możesz iść dalej, stojąc w miejscu – to proste jak konstrukcja cepa. Zauważcie, że najczęściej ktoś osiągający jakieś sukcesy to ktoś, kto ciągle idzie dalej – zaczyna robić coś nowego, zmienia branżę, idzie w drugą stronę i ciągle się uczy, bo wie,  że to jest ważne. Inwestuje w siebie i swoją głowę.

Trudno wygrywać i być w czymś dobrym, jeżeli już z góry zakładasz, że wiesz wszystko i nie musisz nic robić. Już byli tacy, co czekali na cud. Nie doczekali się nigdy. 🙂

2. PODEJŚCIE DO BŁĘDÓW

Wiecie, co mówi człowiek sukcesu, kiedy popełnia błąd? “Przepraszam, spieprzyłem to. Mogłem zrobić to inaczej” – nie bez przyczyny mówi się, że mądry człowiek uczy się na błędach: tak jest! Jeżeli widzisz, że A nie zadziałało, to próbujesz albo ulepszyć A, albo zrobić B, ale na pewno przyznajesz sam przed sobą i przed innymi, że ten pomysł A był całkowicie do dupy i trzeba coś zmienić. Co robią ludzie, którzy nie odnoszą sukcesów? Zwalają winę, bo przecież to jest łatwiejsze. “Nie udało mi się, bo tamten miał więcej szczęścia”, “nie mogłem tego zrobić, bo padał deszcz”, “nie mogę pracować w tym kraju, bo to kraj jest zły”, “nie mogę więcej zarabiać, bo na tym świecie to niemożliwe”.

ZAWSZE ZNAJDĄ WYMÓWKĘ.

Jeżeli wiesz, że coś zrobiłeś źle i przyznajesz się do tego, to możesz to naprawić. Jeżeli ciągle zwalasz winę na kogoś innego, nigdy nie idziesz dalej, bo przecież wszystko, co złe, to nie twoja wina.

3. PODEJŚCIE DO ZMIANY

Ludzie z sukcesami wiedzą, że zmiany są dobre. Bo są. To zmiany pchają nas do przodu i to zmiany powodują, że możemy coś zrobić lepiej, skuteczniej albo inaczej. Bojąc się zmian, tkwisz ciągle w jednym miejscu. Gdyby sportowcy nie zmieniali treningów, ludzie nie rzucali wszystkiego i nie przeprowadzali się na drugi koniec świata, gdyby “szaleńcy” nie rzucali nagle prac na etacie na rzecz swoich wariackich pomysłów i gdyby ludzie nie chcieli nic zmieniać, to ten świat byłby cholernie smutny, a nasze życie codziennie wyglądałoby tak samo.

4. PODEJŚCIE DO MÓWIENIA

To jedno z moich ulubionych: ludzie, którzy odnoszą sukcesy mówią o swoich pomysłach i planach, ludzie, którzy tych sukcesów nie osiągają – o innych ludziach i to najczęściej w zły sposób. Obgadywanie, zajmowanie się czyimś życiem, trujące plotki, hejty… brzmi znajomo, nie?  Gdyby te osoby zamiast paplania na innych zajęły się planowaniem własnego życia, te mogłoby wyglądać zupełnie inaczej.

I jeszcze jedno: człowiek sukcesu komplementuje innych i docenia ich talenty, zalety, dokonania i osiągnięcia. Człowiek, który nie potrafi osiągnąć sukcesu potrafi tylko hejtować i atakować, często bez powodu (np. “w dupie się poprzewracało, że ta laska je śniadanie za 50 złotych!” – a co cię to obchodzi? To jej sprawa, na co wydaje pieniądze).

5. PODEJŚCIE DO LUDZI

Jeżeli skupiasz się na swoim życiu i swoich celach to wiesz, że warto przebaczać ludziom, bo każdy z nas popełnia błędy. Nie trzymasz urazy, nie obrażasz się na długie tygodnie, nie nienawidzisz ludzi, bo coś ci kiedyś zrobili. Wybaczasz i dajesz szansę, a to często się po prostu zwraca :).

Trzymanie urazy to trochę taka trucizna, którą ludzie sami sobie wstrzykują. Po co trzymać ten cały hejt w sobie? Nie lepiej dać sobie spokój i zająć się czymś milszym? Nie psujesz humoru sobie i innym.

6. PODEJŚCIE DO SUKCESÓW INNYCH

To jest coś, co często zauważam w szkole, w pracy albo na studiach. Jeśli osiągasz jakiś sukces – mały czy duży, to nieważne, to cieszysz się, kiedy innym też się udaje. Bo czemu miałbyś się nie cieszyć? To wspaniałe, że coraz więcej ludzi spełnia swoje marzenia i dopina swego. Nie traktujesz ludzi jak zagrożenie, życzysz im dobrze, bo wiesz, że ty sam jesteś kowalem swojego losu i to, że Ania z twojego działu też dostanie podwyżkę, w niczym ci nie przeszkodzi. Nie rywalizujesz głupio o jakieś pierdoły, bo zdajesz sobie sprawę, że to niepotrzebne.

Ludzie zgorzkniali nie dość, że nie cieszą się z sukcesów innych i marzą o tym, żeby tylko im się udawało, to jeszcze CIESZĄ SIĘ, kiedy ludziom nie wychodzi. Jakie to smutne: mieć przyjemność z tego, że ktoś odnosi porażkę.

I teraz decyzja należy do Ciebie: którym człowiekiem wolisz być? 🙂

FACEBOOK | ASK.FM | INSTAGRAM | YOUTUBE

O autorce

Jestem Marta i próbuję jednocześnie spełniać marzenia, robić swoje i być dorosła, ale to ostatnie nie zawsze mi wychodzi.